Tarihçemiz

1983 Yılında kurulan firma serüvenimiz üreterek kazandığı öz kaynakları ile teknoloji ve makina yatırımı yaparken müşterileri ile samimi ve öz güvene dayalı ilişkilerinide en üst seviyede tutmuştur.
Bugün 4000 m2 Kapalı alanda yatırımlarına sürekli devam ederek sektördeki firmalar arasında güvenilir bir yer edinmiştir.

Ambalaja ihtiyacı olan her sektörün, ofset baskılı, kutu, oluklu, mikro, mukavva ve kartondan üretilen kutu, stand, dönkart ve raf sistemli ürünlerin imalatını yaparken; müşteri ilişkilerinde samimi ve dürüst; Kaliteyi, üretirken esas alan; deneyimli, işini sahiplenen yönetici ve çalışan kadrosuyla kurulduğu günden bu yana sürekli yenilenen makine parkuruyla aktif olarak çalışmasını sürdürmektedir.

Firmamızda üretilen ambalajlar; Sanayi, Ticaret, Hediyelik ve Gıda, Hizmet Sektörlerinin tümüne hizmet vermektedir. Yurtiçine yapılan üretimle beraber yurtdışında da 65 ülke’ye ulaşmaktadır.

Misyonumuz

Sunduğumuz hizmet kalitemiz ve ürünlerimizle ile
alternatifsiz olmak, çalışanlara yatırım yapmak ve değer vermek,
katılımcılığın devamını sağlamak, ürün ve kalite güvencesine inanıp bunu yaşatmak
ve sürdürebilmek, sürekli gelişim bilinciyle teknolojik gelişmeleri takip etmek, uygulamak ve yeni yatırımlar yapmak, Ulusal ve uluslararası ambalaj sektöründe tercih edilen, güvenilir ve öncü bir firma olarak faaliyetini sürdürmek.

Vizyonumuz

Varlık nedeninin müşteriler olduğunun bilincinde olmak, Sunduğumuz kaliteli ürün ve hizmetimizle sektörümüzde öncü olmak, müşteri odaklı çalışarak, yüksek iş ahlakı ve güvenilirlik ilkesi doğrultusunda, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan ve iş ortağımızın ilk tercihi olmak, zaman, malzeme, makine ve mali kaynakları en verimli ve planlı bir şekilde kullanmak, ambalaj sektöründe söz sahibi olurken, çevreci olarak da sektöre değer katan bir firma olarak geleceğe emin adımlarla yürümek.

Kalite Politikamız

Hızlı, temiz, güvenilir, zamanında ve kesintisiz hizmet vermek amacıyla gerekli tüm proseslerin kurulması ve yürütülmesini sağlamak, şirket içi çalışan performans ve memnuniyetini arttırmaya yönelik faaliyetlerde bulunurken; müşteriler, paydaşlar ve alt yüklenicilerle de iletişim kanallarını tarif ederek bu iletişimin hatasız yönetimini sağlamak, Kaynakları etkin, verimli ve sürdürülebilir kullanmak suretiyle altyapının/hizmetin sürekliliğini sağlamak, çağın gerektirdiği modern ve geçerli yöntem, teknoloji, bilgi ve yönetim sistemlerini kullanmak, bu amaçla gerekli araştırma ve yatırımı yaparak ihtiyaç duyulan entegrasyonu sağlamak.